Osoba zupełnie zdrowa często nie ma pojęcia, jak trudne jest życie kogoś, kto ma kłopot gastryczne. Do jednych z takich kłopotów należą wzdęcia a co za tym idzie również i gazy. Ktoś kto miewa je rzadko nie zrozumie kogoś, komu te dolegliwości zatruwają życie. Czasem osoby cierpiące na taką dolegliwość są wyśmiewane i ironizuje się z nich dogadując to i owo.
A tak na prawdę osoba ta bardzo cierpi tym bardziej, że czasem nie wiadomo co jest przyczyną wzdęć i gazów. Bo, gdy zna się przyczynę, to można ją wyeliminować, albo chociaż złagodzić. Lecz bywa i tak, że nie ma konkretnej przyczyny a dolegliwość jest bardzo intensywna i dokucza na okrągło. Fakt jest tym bardziej dokuczliwy, gdy trzeba nieustannie przebywać wśród ludzi, bo ma się akurat taką pracę a żadne leki i diety nie pomagają.
Jak jest z tymi wzdęciami i gazami?
Przewód pokarmowy, to skomplikowany układ, w skład którego wchodzi kilka narządów. Jest przecież przełyk, żołądek, jelita cienkie i jelito grube i to zawsze w nich znajduje się pewna ilość gazów. Dlaczego mamy wzdęcia i gazy? Wzdęcia i nieodłączne z nimi gazy mają dwa źródła.
– Pierwszym źródłem jest połykanie powietrza podczas jedzenia posiłków. Połykanie powietrza zdarza się głównie podczas szybkiego jedzenia, czy też szybkiego picia. Duży wpływ na powstanie dyskomfortu w jelitach ma mówienie podczas jedzenia, bo to wszystko prowadzi do połykania powietrza. Co prawda, że nadmiar powietrza tracimy poprzez odbijanie, lecz pozostałe powietrze wędruje do jelita cienkiego i dopiero tam się wchłania ale nie całkowicie, bo pewna jego ilość przedostaje się do jelita grubego i wówczas na wskutek tego dochodzi do powstania wzdęć i gazów.
– Drugim źródłem jest rozkładanie przez bakterie w jelicie grubym niektórych niestrawionych pokarmów. Wzdęcia i nieodłączne im gazy są też produktem ubocznym trawienia niektórej żywności. Cały proces następuje w jelicie grubym lub w okrężnicy. Wszystko w tych narządach dzieje się przez bakterie, które są odpowiedzialne za trawienie węglowodanów a więc cukrów, skrobi oraz błonnika. Za gazy odpowiada również celuloza, która nie jest normalnie trawiona podobnie, jak węglowodany. Gdyby była normalnie trawiona w górnej części układu pokarmowego, to by nie było gazów. Każdy człowiek posiada swój własny zbiornik bakterii, które znajdują się w dolnym układzie pokarmowych i to jak często mamy gazy i ile ich jest zależy od rodzajów bakterii znajdujących się w naszym jelicie grubym. Niektóre gazy nie są przykre dla otoczenia, jak dwutlenek węgla, wodór, metan a inne są jak siarkowodór.
Jedne z przyczyn wzdęć oraz gazów?
Prawda jest taka, że każdy człowiek każdego dnia ma wzdęcia i gazy, lecz u zdrowej osoby nie są one kłopotliwe, bo jest ich niewiele. I jest to sytuacja całkowicie normalna, bo jest to nieodłączną część procesu trawiennego u człowieka. Problem powstaje wtedy, gdy wzdęcia i gazy towarzyszą nieustannie. Przyczyną wzdęć i gazów może być nietolerancja fruktozy, albo nietolerancja laktozy, czy też zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
– Fruktoza jest cukrem owocowym. Głównym jej źródłem jest sacharoza będąca cukrem spożywczym. Fruktoza naturalnie występuje w owocach i w miodzie. Fruktoza odznacza się największą słodkością spośród wszystkich węglowodanów służących do słodzenia. Organizm ludzki sam nie wytwarza fruktozy. Dostarczamy ją organizmowi wraz z pożywieniem. W diecie każdego z nas stanowi około 1/3 wszystkich zjadanych cukrów. W wyniku fermentacji ulega przemianie w etanol. Duże ilości fruktozy mogą powodować biegunki i ból brzucha.
Pomocne wskazówki ze wzdęć i podobnych dolegliwości publikujemy też na wzdecia.pl.
– Laktoza jest cukrem mlekowym, który został odkryty w mleku w pierwszej połowie siedemnastego wieku, lecz dopiero 150 lat później został zdefiniowany jako cukier. Laktoza jest znacznie mniej słodka niż sacharoza i glukoza. Laktoza występuje w mleku od krowy, lecz również w mleku wszystkich ssaków. W 100 gramach mleka od krowy znajduje się od 4,6 – 4,9 gram laktozy. Trochę więcej jest jej w mleku owczym i trochę mniej w mleku kozim. Jednak ogólnie można powiedzieć, że mniej więcej podobne ilości laktozy znajdują się w każdym rodzaju mleka.
– Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego jest stanem zwiększenia liczby bakterii w jelicie cienkim, co prowadzi do zaburzeń trawiennych a więc do bólu brzucha, biegunki, uczucia pełności w jamie brzusznej, wzdęć, gazów. Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego jest częstą chorobą przewodu pokarmowego. W wyniku zaawansowanej choroby może dojść do znacznej utraty wagi ciała, do obrzęków oraz do niedoboru witamin. Leczenie tej dolegliwości polega na zmniejszeniu liczby bakterii w jelicie cienkim.