Bieganie jest coraz popularniejszą dyscypliną sportową wśród Polaków. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest możliwe dla każdego, a przede wszystkim – pozytywnie wpływa na stan organizmu. Organizowanych jest coraz więcej biegów, w których udział może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Od miejskich, spokojnych półmaratonów, aż po wyczerpujące górskie ultra maratony.
Jak przebiec pierwszy półmaraton?
Pozytywne aspekty biegania
Regularne bieganie, nawet na niewielkich dystansach, zdecydowanie podnosi wydajność organizmu oraz poprawia kondycję. Powiększona zostaje pojemność płuc, a tętno powoli się obniża, co odciąża codzienną pracę serca. Przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest płynniejszy, a tlen w niej zawarty, szybciej dociera do głównych narządów. Poprawa utlenienia organizmu przekłada się na lepsze samopoczucie, większą ilość energii oraz wspomaga pracę mózgu. Łatwiej przychodzi nam rozwiązywanie problemów oraz bardziej skomplikowanych czynności, które wymagają większej uwagi.
Na co należy uważać?
Jak ze wszystkim, tutaj również obowiązuje zasada: „co za dużo, to niezdrowo”. Bieganie jest ogromnym obciążeniem dla stawów. Przed każdym biegiem dobrze jest rozgrzać stawy i mięśnie oraz rozciągnąć je, aby uniknąć kontuzji. Należy doskonale poznać swój organizm oraz jego możliwości i wyznaczyć sobie pewne granice, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Z czasem będzie można pozwolić sobie na dłuższe i trudniejsze trasy, lecz wszystko powinno rozwijać się stopniowo. Ruch to zdrowie, wymaga on jednak odpowiedniego przygotowania.