Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może cierpieć z powodu bólu piersi, takich jak menstruacja, owulacja, ciąża i karmienie piersią. Nie powinniśmy ignorować tego dyskomfortu, ponieważ piersi są jednym z najbardziej wrażliwych obszarów ciała kobiety i dostarczają nam wielu informacji o jej stanie zdrowia. Dlatego konieczne jest znalezienie lekarstwa, które czasem opiera się na prostych domowych sposobach.
Ból piersi.
Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele przyczyn bólu piersi. Na szczęście większość z nich ma charakter przejściowy i nie stanowi poważnego problemu. Jednym z przykładów jest noszenie biustonosza o niewłaściwym rozmiarze lub konstrukcji, który uciska piersi lub nie podtrzymuje ich prawidłowo. Z tego powodu należy upewnić się, że nosi się odpowiedni dla siebie typ biustonosza.
Jeśli dolegliwości nie ustępują, jest to prawdopodobnie spowodowane niezrównoważoną dietą. Eksperci twierdzą, że spożywanie zbyt dużej ilości produktów mlecznych może prowadzić do tego problemu, ponieważ sprzyjają one zaburzeniom hormonalnym. Zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej, bogatej w owoce i warzywa oraz regularne spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A i E. Ważne jest również ograniczenie spożycia soli i napojów pobudzających, takich jak kawa czy czekolada.
Z drugiej strony, często zdarza się, że piersi bolą w okresie owulacji, kiedy to stają się bardziej wrażliwe ze względu na rewolucję hormonalną; zjawisko to znane jest jako „mastodynia” lub „mastalgia”. Zaburzenia te są zwykle odczuwane od 2 do 15 dni przed miesiączką i ustępują wraz z jej nadejściem. Jeśli ból jest zbyt silny, należy udać się do specjalisty, który zaleci hormonalne leczenie zastępcze.
Różne ciekawe artykuły zdrowotne i sportowe umieszczamy również na stronie sport24h.pl.
Jak leczyć ból piersi?
Niezależnie od sposobu leczenia możemy zastosować kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Jedną z najskuteczniejszych metod jest przykładanie okładów z ciepłej wody na miejsce zdarzenia przez 15 do 20 minut. W ten sposób pobudzamy krążenie krwi, co możemy również osiągnąć, wykonując okrężne masaże z użyciem kremu lub żelu o działaniu przeciwzapalnym.
Innym zalecanym domowym sposobem leczenia jest umycie kilku liści kapusty gorącą wodą i przyłożenie ich do klatki piersiowej, przykrycie ściereczką i pozostawienie na pół godziny. Dobrym rozwiązaniem jest także napar z oczaru wirginijskiego — wystarczy namoczyć w nim gazę i przyłożyć do piersi na 15-20 minut. Powtarzanie tego procesu dwa lub trzy razy dziennie będzie bardziej skuteczne.
W każdym przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza, gdy pojawi się ból. Konieczne jest wykluczenie poważniejszych problemów, a także wykonywanie niezbędnych badań ginekologicznych i poddanie się testom, które specjalista uzna za stosowne.